مجموعه آثار علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
حجم فایل
نویسنده
تاریخ انتشار
21 سپتامبر 2017
تعداد بازدید
1087 بازدید
1,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی

علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکیعلوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی

نوع : PDF

تعداد صفحات :۴۹۹

تعداد جلد : ۵

نام سکاکی احتمالاً به دلیل شغل پدرش سکه زنی بوده است. او در ابتدا آهنگر و قفل ساز بود، بعدها به فراگیری علوم روی آورد و سرآمد علوم عصر خویش شد. او به چگونگی روش احضار بسیاری از موکلین علوی و موکلین سفلی دست یافته بود. سکاکی همچنین با نوآوری در رسم مندل، بحث مندل مستطیلی شکل را وارد مبحث احضارات کرد. سراج الدین سکاکی از علمای اسلام بوده و در عصر خوارزمشاهیان می زیسته و از مردم خوارزم بوده است.

سکاکی نخست مردی آهنگر بود. روزی صندوقچه ای بسیار کوچک و ظریف از آهن ساخت که در ساختن آن رنج بسیار کشید.آن را به رسم تحفه برای سلطان وقت برد. سلطان و اطرافیان به دقت به صندوقچه تماشا کردند و او را تحسین نمودند. در آن وقت که منتظر نتیجه بود مرد دانشمندی وارد شد و همه او را تعظیم کردند و دو زانو پیش روی وی نشستند. سکاکی تحت تأثیر قرار گرفت و گفت: او کیست؟ گفتند: او یکی از علما است. از کار خود متأسف شد و پی تحصیل علم شتافت. سی سال از عمرش گذشته بود، که به مدرسه رفت و به مدرس گفت: می خواهم تحصیل علم کنم.

مدرس گفت: با این سن و سال فکر نمی کنم به جایی برسی، بیهوده عمرت را تلف مکن. ولی او با اصرار مشغول تحصیل شد. اما به قدری حافظه و استعدادش ‍ضعیف بود که استاد به او گفت: این مساله فقهی را حفظ کن: «پوست سگ با دباغی پاک می شود». وی بارها آن را خواند و فردا در نزد استاد چنین گفت: «سگ گفت: پوست استاد با دباغی پاک می شود». استاد و شاگردان همه خندیدند و او را به باد مسخره گرفتند.

اما تا ده سال تحصیل علم نتیجه ای برایش نداشت و دلتنگ شد و رو به کوه و صحرا نهاد به جایی رسید که قطره های آب از بلندی بروی تخته سنگی می چکید و بر اثر ریزش مداوم خود، سوراخی در دل سنگ پدید آورده بود. مدتی با دقت نگاه کرد، سپس با خود گفت: دل تو از این سنگ، سخت تر نیست، اگر استقامت داشته باشی سرانجام موفق خواهی شد. این بگفت و به مدرسه بازگشت و از چهل سالگی با جدیت و حوصله و صبر مشغول تحصیل شد تا به جایی رسید که دانشمندان عصر وی در علوم عربی و فنون ادبی با دیده اعجاب به او می نگریستند.

او بعدها کتابی به نام مفتاح العلوم مشتمل بر دوازده علم از علوم عربی نوشت که از شاهکارهای بزرگ علمی و ادبی به شمار می رود.

تعدادی از صفحات علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی را میتوانید در زیر مشاهده کنید.

علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی

علوم غریبه استاد سراج الدین سکاکی

علوم غریبه استاد سکاکی، دانلود کتاب آثار استاد سراج الدین سکاکی، دانلود رایگان کتاب آثار استاد سراج الدین سکاکی، نسخه کامل کتاب آثار استاد سراج الدین سکاکی، مجموعه آثار علوم غریبه استاد سکاکی

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.