کتاب اشتر نامه

اشتر نامه

اشتر نامه

اشتر نامه

فریدالدّین ابوحامد محمّد عطّار نیشابوری یکی از عارفان و همچنین یکی از شاعران بلندنام ادبیّات فارسی‌ در اواخر سدهٔ ششم و اوایل سدهٔ هفتم است. او در سال ۵۴۰ هجری مطابق با ۱۱۴۶ میلادی در نیشابور کنونی زاده‌ شد. نام او «محمّد»، لقبش «فرید الدّین» و کنیه‌اش «ابوحامد» بود و در شعرهایش بیشتر عطّار و گاهی نیز فرید تخلص کرده ‌است. نام پدر عطّار ابراهیم (با کنیهٔ ابوبکر) و نام مادرش رابعه بود. او که داروسازی و عرفان را از شیخ مجدالدّین بغدادی فرا گرفته‌بود، به شغل عطاری و درمان بیماران میپرداخت.

کتاب اشترنامه به دست دکتر مهدی محقق نوشته شده است؛ نویسنده در سال هزار و سیصد و سی و نه این نوشته را از روی پنج نسخه درست شده که کهن ترین آن تعلق به دانشگاه بازل سویس داشته است که زیادتر از نه هزار بیت داشته است و نسخه دیگر تعلق به ترکیه برگرفته از دوازده هزار بیت است.

برای آنکه سه نسخه موجود داخل ایران از چهار هزار بیت تجاوز نکرده بوده است و اغلاطی در دو نسخه دیگر وجود دارد که اصلاح پذیر نمی باشد و از سمتی به صحت انتساب زیادتر از ده هزار بیت به عطار جای شک است. تا پیدا نمودن نسخه سوم اشترنامه به نشر قسمت نخست کتاب که با سه نسخه داخل ایران تصحیح شده می باشد اکتفا شده است.

 

مؤلف: محمد بن‌ ابراهیم عطار
تصحیح، توضیح و مقدمه: دکتر مهدی محقق
نوع : PDF
نوع نگارش : فارسی
تعداد صفحات : ۱۰۱
تعداد جلد : ۱
مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0