کتاب جذوات و مواقیت

امتیاز 3.67 ( 3 رای )
نوع فایل
حجم فایل
نویسنده
تاریخ انتشار
31 جولای 2018
تعداد بازدید
437 بازدید
6,900 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

کتاب جذوات و مواقیت

کتاب جذوات و مواقیت

کتاب جذوات و مواقیت

درباره کتاب:

عنوان: کتاب جذوات و مواقیت

نویسنده: میر محمد باقر داماد

تصحیح و تحقیق: علی اوجبی

با حواشی مصنف و حکیم الهی: ملا علی بن جمشید نوری

زبان: فارسی

ناشر: مرکز پژوهشی میراث مکتوب

بازنشر: دانلود کتاب رایگان هاروت و ماروت

تعداد صفحات: ۴۴۵ صفحه

موضوعات مرتبط: فلسفه اسلامی – متون قدیمی تا قرن ۱۴

توضیجات کتاب:

کتاب جذوات و مواقیت، اثر میر محمدباقر داماد، مشهور به میر داماد یا معلم ثالث (متوفی ۱۰۴۱ق)، از جمله آثار فلسفی اوست که با حواشی ملا علی نوری منتشر شده است. جذوات مهم‌ترین و مبسوط‌ترین اثر فارسی میر داماد است. تصحیح و تحقیق کتاب توسط علی اوجبی انجام شده است.

گویا مشاهیر علمای هند با این شبهه مواجه شده بودند که چرا هنگام تجلی حضرت حق، کوه طور بسوخت، اما پیکر حضرت موسی نسوخت؟ برای یافتن پاسخ به مهد دانش و حکمت مهاجرت کرده و از شاه عباس استمداد جستند. به فرمان شاهی، میر داماد مأمور شد تا به ازاله شبهه بپردازد. اگرچه جذوات پاسخ‌نامه‌ای مفصل به چرایی اختصاص تجلی حق بر حضرت موسی است، درعین‌حال تفسیری حکمی بر آیه شریفه ۱۴۳ سروه اعراف و نیز اثری مفصل و مبسوط در علم حروف، اعداد و اوفاق نیز بشمار می‌رود؛ زیرا در نیم پایانی کتاب، وی از رابطه حروف و اعداد با عالم هستی و اسرار و لطایف حروف برای حل شبهه یادشده، بسیار بهره برده است.

در وجـه تـسمیه ایـن کتاب به «جـذوات و مـواقیت»، گفتنی است که جـذوات، جـمع «جذوه»‌ به‌ معنی اخگر و پاره‌آتش است‌ و مواقیت جمع «میقات»، به معنی وعده‌گاه؛ که اولی در آیـه ۲۹ سـوره قصص: «… لعلی آتیکم منها بخبر أو جـذوه مـن النّار لعـلّکم تـصطلون» و دومـی در آیات متعدّدی،‌ از‌ جمله آیـه ۱۴۳ سوره اعراف: «و لمّا جاء موسی لمیقاتنا و کلّمه ربّه قال ربّ أرنی أنظر إلیک… » ذکر شـده اسـت و انتخاب این عنوان برای کتاب، بـا در نـظر‌ گـرفتن‌ انـگیزه تـصنیف آن (پاسخ به سـؤال عـلمای هند در خصوص اینکه چرا به هنگام تجلّی خدا بر کوه، کوه متلاشی شد، امّا به مـوسی آسـیبی نـرسید؟) نشان از ذق لطیف‌ و قریحه خوش‌ میر داماد دارد.

پیـچیده‌گویی و دشوارنویسی در تمامی آثار میر داماد که نابغه زمان‌ و نادره‌ دوران خویش بوده است، جریانی عامّ و شامل دارد. او‌ مـعتقد‌ بود که معارف عقلی و حکمی فراتر از آن است که دست هرکس بدانها‌ برسد‌ و از آن بیم داشت که نااهلانی بدانها رو آرنـد و بـر اثـر‌ غموض‌ و دشواری بیش از حدّ نکته‌ها و دقایق فلسفی و علمی، از عهده فهم آنـها‌ بـرنیایند‌ و سر دشمنی و ناسازگاری و تکفیر و تفسیق و رمی به الحاد‌ و زندقه‌ بردارند. فلذا باید حتّی تعابیر و اصطلاحاتی خـاصّ پدیـد آورد و بـه زبان روز باید‌ کدگذاری‌ کرد تا از دسترس نامحرمان مصون و محفوظ ماند.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.