کتاب تاریخچه اردبیل

%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae%da%86%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%a8%db%8c%d9%84_000001

همه چیز درباره اردبیل

استان زیبای اردبیل با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد یکی از مناطق جالب گردشگری در ایران می باشد. مهمترین ویژگی این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصول بهار و تابستان می باشد . مساحت آن بالغ بر ۱۸۰۱۱ کیلومتر مربع است که از شمال به جمهوری آذربایجان، از شرق به استان گیلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به استان آذربایجان شرقی محدود است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان اردبیل شامل شهرستانهای: اردبیل ، بیله سوار، پارس آباد ، خلخال ، مشگین شهر ، مغان ، نمین ، نیر ، کوثر (کیوی ) و شهر توریستی سرعین بوده و دارای ۱۷ شهر و ۲۱ بخش و ۶۳ دهستان می باشد .

استان اردبیل با مجموعه ای از دیدنیهای طبیعی وتاریخی ، یکی از قطبهای سیاحتی کشور محسوب میشود . دهها آبگرم معدنی خروشان و جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف ، سالانه میلیونها نفر از گردشگران را از نقاط مختلف کشور و کشورهای خارجی بسوی خود می کشاند .

آثار تاریخی ، زیارتی و سیاحتی اردبیل :

۱ـ‌ مجموعه بقعه‌ شیخ صفی الدین اردبیلی شامل موزه چینی خانه ، گنبد الله الله ، مسجد جنت سرا، خانقاه ، چله خانه ، شهید گاه ، چراغ خانه و حرمخانه . این بقعه اثری نفیس و ارزشمند یکی از سندهای افتخار آذربایجان است که متعلق به دوران صفویه بوده و مزار شیخ صفی ، همسرش ، شاه اسماعیل صفوی و جمعی از شهیدان جنگ چالدران در آن قرار دارد . با حفاریهای جید بعمل آمده در اطراف بقعه قدمت آن به دوره ایخانیان پیوند می خورد .

۲ـ‌ مقبره شیخ جبرائیل جد شاه اسماعیل صفوی در قریه کهر آلان ( شیخ کلخوران )

۳ـ‌ موزه بقعه‌ شیخ صفی

۴ـ‌ مسجد جمعه مربوط به دوره‌ سلجوقی (بنای اولیه مربوط به قبل از اسلام به دوره اشکانی )

۵ ـ‌ مجموعه بازار اردبیل با سراها و تیمچه ها و راسته های متعدد متعلق به

دوران صفویه بوده و یاد آور دوران طلایی جاده ابریشم است .

نوع : pdf

نوع نگارش : فارسی

تعداد صفحات : ۱۰

تعداد جلد : ۱

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0